5 Książek o polskich himalaistach, które warto mieć na półce
W cieniu ostatnich wydarzeń związanych z tragedią pod Nanga Parbat i wyprawą na K2 my nie będziemy zajmować się analizami i oceną. W końcu zrobił to już cały Internet. Zamiast oceniać chcemy podsunąć Wam kilka lektur, które warto przeczytać by chociaż spróbować zrozumieć miłość, pasję, odwagę i emocje, które noszą w sobie pasjonaci himalaizmu.
Poznajcie 5 książek, które powinniście przeczytać, jeśli chcecie wiedzieć więcej o polskich himalaistach:
Mariusz Sepioło - “Himalaistki. Opowieść o kobietach, które pokonały każdy szczyt”
Chociaż często mówi się i słyszy o polskich himalaistach, nie można pominąć kobiecej “kadry” tej niezwykłej dyscypliny. Polskie himalaistki zapisały się na kartach historii światowego himalaizmu i nie sposób przejść obok ich historii obojętnie. Jeśli więc myślałeś, że himalaizm to męski sport… pomyśl jeszcze raz i poznaj historie tych, które były pierwsze.
“(...)Ich życiorysy to gotowe scenariusze filmowe. Wanda Rutkiewicz nieraz spojrzała śmierci w oczy. Dobrosława Miodowicz-Wolf umarła, pomagając innym. Halina Kruger-Syrokomska zasnęła w namiocie na wysokości kilku tysięcy metrów i nigdy się nie obudziła. Ale te, które przeżyły, mówią: góry są po to, żeby w nich żyć, a nie umierać.(...)”
Dominik Szczepański, Adam Bielecki - “Spod zamarzniętych powiek”
Książka napisana tak, że czytając ją możecie odnieść wrażenie jakby to Wasz bliski znajomy opowiadał wszystkie te historie. A jest ich cała masa. Adam Bielecki to nie tylko pozytywny wariat, ale też człowiek wielu osiągnięć i jeden z najmłodszych zdobywców wśród himalaistów.
W książce znajdziecie dużo humoru, ale także fragmenty, które będziecie z niedowierzaniem czytać po kilka razy. Dodatkowo interaktywność pozycji pozwala wędrować razem z Adamem - pod kodami QR kryją się linki do materiałów wideo z danej wyprawy. Naprawdę warto!
Dariusz Kortko, Marcin Pietraszewski - “Kukuczka. Opowieść o najsłynniejszym polskim himalaiście”
Ta książka to nie tylko opowieść o himalaiście. To opowieść o legendzie. Legendzie polskiego himalaizmu.
“(...)Autorzy dysponując ogromnym materiałem – pamiętnikarskimi zapiskami Kukuczki i jego książkami, rozmowami z żoną Cecylią, wywiadami z członkami wypraw, w jakich Kukuczka uczestniczył itd. – stworzyli fascynujący portret człowieka uparcie dążącego do celu, pełnego sprzeczności i zdającego sobie sprawę, że wszystkiego i wszystkich nie da się w życiu pogodzić, od młodości naznaczonego czyhającą w pobliżu śmiercią.(...)”
Jeżeli chcecie bliżej poznać legendę polskiego himalaizmu, ta pozycja to must-have!
Anna Kamińska - “Wanda. Opowieść o sile życia i śmierci. Historia Wandy Rutkiewicz”
Jeśli zaintrygowała Cię pierwsza pozycja na naszej liście, ta będzie jeszcze bardziej interesująca. Wanda Rutkiewicz to legenda kobiecego himalaizmu. Niezwykła kobieta z niezwykła pasją, która udowodniła, że pasja i miłość do gór to wielka siła.
“(...) Trzecia kobieta i pierwsza Europejka na Mount Evereście. Pierwsza kobieta, która zdobyła szczyt K2. Od małego słynęła ze „żmudzkiego” uporu.(...)”
W książce poza historią Wandy znajdziecie także fotografie, które nigdzie wcześniej się nie ukazały i rozmowy z bliskimi, którzy nigdy wcześniej o Wandzie nie mówili.
Beata Sabała-Zielińska - “Jak wysoko sięga miłość? Życie po Broad Peak. Rozmowa z Ewą Berbeką”
Ta pozycja to historia opowiedziana z innej perspektywy. Z drugiej strony. Ze strony kochającej żony i matki, która przez wiele lat związana była węzłem małżeńskim z himalaistą. Rozmowa z Ewą Berbeką, żoną Maćka Berbeki, który zginął pod Broad Peak to wspaniała lektura, z której wyłania się obraz silnego i pięknego związku. Z lektury dowiecie się nie tylko o tym jaki prywatnie był Berbeka, ale także jak wygląda życie z człowiekiem, dla którego pasja to wszystko.
Książka Beaty Sabały-Zielińskiej ukazuje zupełnie inną perspektywę i udowadnia, że miłość może sięgać bardzo wysoko. :)
Jakie książki dodalibyście jeszcze do tego zestawienia? Piszcie w komentarzu!
Zobacz więcej
Już po raz siódmy w Polsce odbędzie się Akcja "Czyste Tatry", do której przystąpiliśmy z wielkim zaangażowaniem. "Czyste Tatry" to nie tylko możliwość zadbania o środowisko, ale również możliwość poznania wartościowych ludzi i zwiedzenia ciekawych szlaków.
Czytaj dalej...
Jazda po prostym i gładkim terenie może i jest łatwa i przyjemna, ale bardziej wymagający teren przynosi więcej emocji i ekscytacji. Odkrywać nieznane ścieżki, obserwować wciąż zmieniający się krajobraz, za każdym zakrętem spodziewać się czegoś nowego. Jeśli się z tym zgadzasz, może myślałeś o wybraniu się na wycieczkę rowerową w góry
Czytaj dalej...